Past Recipients

Past Recipients

Victor Davis Memorial Fund

Award Recipients – 1990/1991 to 2016/2017
2016/2017
Olivia Anderson Etobicoke Swimming – Coach Kevin Thorburn
Mehdi Ayoubi CAMO Natation – Coach Greg Arkhurst
Madison Broad Chatham Pool Sharks – Coach Kyle Pinsonnault
Brooklyn Douthwright Codiac Vikings Aquatic Club – Coach Dale Doucette
Gabe Mastromatteo Kenora Swimming Sharks – Coach Janet Hyslop
Tyler Wall KISU Swim Club – Coach Tina Hoeben
2014/2015
Kaelan Freund Lethbridge Amateur Swim Club – Coach Peter Schori
Colin Gilbert Kamloops Classic Swimming – Coach Brad Dalke
Mackenzie Glover University of Manitoba Bisons – Coach Vlastimil Cerny
Yuri Kisil Cascade Swim Club/University of British Columbia Thunderbirds – Coach Tom Johnson/Dave Johnson
Danica Ludlow Island Swimming – Coach Ryan Mallette
Osvald Nitski Oakville Aquatic Club – Coach Sean Baker
2013/2014
Kelly Aspinall UBC Dolphins – Coach Steve Price
Emma Ball Guelph Marlin Aquatic Club – Coach Kendra Burton
Stephen Calkins University of Calgary Swim Club – Coach Carl Simonson
Mary-Sophie Harvey Mégophias de Trois-Rivières – Coach Hanna Shcherba
Bryce Kwiecien-Delaney Oakville Aquatic Club – Coach Sean Baker
Jon McKay UVIC/Pacific Coast Swimming – Coach Peter Vizsolyi/Ron Jacks
 2012/2013
Frédérique Cigna CAMO Natation – Coach Gregory Arkhust
Teddy Kalp North York Aquatic Club – Coach Murray Drudge
Daniel Kuiack Barrie Trojan Swim Club – Coach Jason Morawski
Lili Margitai Edmonton Keyano Swim Club- Coach Derrick Schoof
Kristina Steins Dolphins Swim Club – Coach Erin Russell
Evan White Oakville Aquatic Club – Coach Sean Baker
 2011/2012
Katie Caldwell Pacific Sea Wolves – Coach Brad Dingey
Mack Darragh Oakville Aquatic Club – Coach Sean Baker
Lyam Dias Pointe Claire Swim Club – Coach Ryan Mallette
Olivia Feschuk Halfax Trojan Aquatic Club – Coach Aaron Maszko
Paige Kremer Olympian Swim Club – Coach Carl Simonson
Jeffrey Swanston Newmarket Stingrays – Coach Alan Swanston
 2010/2011
Mariya Chekanovych Simon Fraser Aquatics – Coach Dmitriy Kononenko
Samantha Corea Vancouver Pacific Swim Club – Coach Tyler Lewall
Karyn Jewell C.N. Phenix de Gatineau – Coach Michel Berube
Richard Funk Edmonton Keyano Swim Club – Coach Steve Price
Brayden Salmon London Aquatic Club – Coach Andrew Craven
Keegan Zanatta Island Swimming – Coach Aaron Dahl
 2009/2010
Chad Bobrosky Cascade Swim Club – Coach Wendy Johnson
Craig Dagnall Island Swimming – Coaches Randy Bennett/Neil Harvey
Natasha Fung Olympian Swim Club – Coach Carl Simonson
Alec Page Victoria Amateur Swim Club – Coach Aaron Dahl
Tianna Rissling Alberta Marlins Aquatic Club – Coach Peter Schori
 2008/2009
Alexandra Gabor Whitehorse Glacier Bears – Coach Marek Poplawski
Natasha Truscott Etobicoke Swim Club – Coach Kevin Thorburn
Brenna MacLean West Vancouver Otters – Coach Janusz Kaczmarek
Deanna Matthews Olympian Swim Club – Coach Carl Simonson
2007/2008
Rachel E.E. Nicol Lethbridge Amateur Swim Club – Coach Brad Mori
Sinead Russell Dolphin Swim Club – Coach Erin Russell
Geneviève Cantin Université Laval – Coach Johanne Girardin
James Kendrick Cascade Swim Club – Coach Dave Johnson
2006/2007
Rachelle Salli Langley Olympians – Coach Brian Metcalfe
Matthew Pariselli Etobicoke Swim Club / University of Victoria – Coaches Kevin Thorburn / Peter Vizsolyi
Roxane Lemieux Mustang de Boucherville – Coach Rene Laroche
Matthew Swanston Newmarket Stingrays – Coach Alan Swanston
Vanessa Treasure Mississauga Aquatic Club – Coach Mike Rutledge
Kyron Winkelmeyer HYACK Swim Club – Coach Mark Botrill
2005/2006
Mathieu Bois Club de natation des Piscines du Parc Olympique – Coach Benoit Lebrun
Andre Kudaba Hyack Swim Club, BC – Coach Mark Bottrill
Curtis Lutsch University of Calgary Swim Club, AB – Coach Jan Bidrman
Hanna Pierse Edmonton Keyano Swim Club, AB – Coach Marc Tremblay
Jillian Tyler Nose Creek Swim Association, AB – Coach Nandi Kormendi
Julia Wilkinson North York Aquatic Club, ON – Coach Murray Drudge
2004/2005
Jacqueline Craft Trent Swim Club, ON – Coach Iain McDonald
Stephanie Horner Beaconsfield Bluefins, QC – Coach Russ Franklin
Erica Morningstar Calgary Patriots, AB – Coach Jamie Connors
Jonathan Blouin Club de natation CSQ, QC – Coach Marc-André Pelletier
Ryan Cochrane Island Swimming, BC – Coach Randy Bennett
Joel Greenshields Cascade Swimming, AB – Coach Nandi Kormendi
2003/2004
Maya Beaudry UBC Dolphins, BC
Lisa Blackburn ROW, ON
Mathieu Bois Hippocampe, QC
MacKenzie Downing White Horse Glacier Bears, NWT
Bevan Haley Wolfville Tritons, NS
Landice Yestrau Manitoba Marlins, MB
2002/2003
Brooke Buckland NSC-Atlantic, Halifax, NS
Matthew Hawes NKB, Ottawa, ON
Malcolm Lavoie OSC/UASC, Edmonton, AB
Michelle Mange PDSA/UBCD, Vancouver, BC
Devin Phillips EKSC, Edmonton, AB
Brittany Reimer SKSC, Surrey, BC
2001/2002
Danielle Bell IS/UVIC, Victoria, BC
Emily Gillespie PERTH, Perth, ON
Brent Hayden SPARTAN, Mission, BC
Mallory Hoekstra EKSC, St. Albert, AB
Michelle Landry PDSA, Vancouver, BC
Caitlin Meredith KCS, Kamloops, BC
Callum Ng CASCADE, Calgary, AB
Jennifer Porenta MMST, Milton, ON
2000/2001
Jessie Bradshaw UCSC, Calgary, AB
Kelly Doody UBCTSF, Vancouver, BC
Kurtis MacGillvary ROW, Cambridge, ON
Tobias Oriwol ESWIM, Etobicoke, ON
Annamay Pierce EKSC, Edmonton, AB
Adam Sioui TD, Trenton, ON
Chad Thomsen EKSC, Edmonton, AB
1999/2000
Benoit Banville-Auger C.N. Mégophias, Cap-de-la-Madeleine, QC
Kristen Bradley NEW, Newmarket, ON
François Castonguay C.N.P.P.O., Montreal, QC
Jenna Gresdal ESWIM, Huntsville, ON
Matthew Huang PDSA, Vancouver, BC
Alexandra Lys UCSC, Calgary, AB
1998/1999
Jennifer Fratesi SSMAC, Sault St. Marie, ON
Matthew Huang PDSA, Vancouver, BC
Audrey Lacroix CSQ, Pont Rouge, QC
1997/1998
Carrie Burgoyne MANTA, Winnipeg, MB
Morgan Knabe EKSC, Edmonton, AB
Kelly Stefanyshyn CKSC, Winnipeg, MB
1996/1997
Jennifer Button ROW, Waterloo, ON
Cynthia Graton PPO, Montreal, QC
Amanada Marin ROD, Regina, SK
1995/1996
Jessica Deglau PDSA, Vancouver, BC
Riley Mants MANTA, Winnipeg, MB
Andrea Schwartz ROD, Regina, SK
1994/1995
Willa Bostock ESC, North York, ON
Jessica Deglau PDSA, Vancouver, BC
Yannick Lupien CAGRA, Alymer, QC
1993/1994
Iona Allen HT, Halifax, NS
Jonathan McLeod ROD, Regina, SK
Iain Tennent UNB, Fredericton, NB/NF
Kristina Vidicek EKSC, Leduc, AB
1992/1993
Iona Allen HT, Halifax, NS
Jean Nicolas Poirier SAMAK, Brossard, QC
Frank Samel ESC, Toronto, ON
1991/1992
Robert Fox EKSC, Edmonton, AB
Nathalie Giguère SELECT, Sainte-Foy, QC
Sharon Turner Coquitlam, BC
1990/1991
Dan Letourneau CNCB, Beauport, QC
Shyanne Shannon Unattached, Saint John, NB
Steven VanderMeulen UCSC, Calgary, AB
2015/2016
 Molly Gowans UVIC and Pacific Coast Swimming- Coach Rod Barratt
 Jade Hannah Halifax Trojan Aquatic Club- Coach Chris Stone
 Mary-Sophie Harvey  C.N. St. Jerome- Coach Tom Rushton
 Anders Klein  Edmonton Keyano Swim Club- Coach Derrick Schoof
 Josh Zakala  Kelowna Aqua Jets- Coach Peter Wilkins
 Guillermo Ruben Cruz Zuniga Academie de natation Montreal- Coach Benoit Lebrun